Categories
NAUJIENOS

Europos Žmogaus Teisių Teismas patenkino kontoros advokatų pareiškimus byloje prieš Lietuvą

Kontoros partneris, advokatas dr. Linas Belevičius ir advokatas Kristupas Ašmys, atstovaudami savo klientus, kreipėsi į Europos Žmogaus Teisių Teismą (toliau – Teismas) dėl pernelyg ilgos baudžiamosios bylos proceso trukmės ir pernelyg ilgai taikytos kardomosios priemonės – suėmimo. Klientų kardomasis kalinimas truko beveik 5 metus, nacionaliniams teismams suėmimo terminą nuolat tęsiant, priimant nutartis tais pačiais pagrindais.

Europos Žmogaus Teisių Teismas 2019 m. kovo 26 d. paskelbė sprendimą byloje Velečka ir kiti prieš Lietuvą (peticijų Nr. 56998/16, 58761/16, 60072/16 ir 72001/16), kuriuo konstatavo, jog Lietuvos teismai, tęsdami pareiškėjams taikytos kardomosios priemonės – suėmimo terminą, pažeidė Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos (toliau – Konvencija) 5 straipsnio 3 dalį (teisė į laisvę ir saugumą), nes pareiškėjų suėmimo trukmė buvo pernelyg ilga.

Spręsdamas dėl suėmimo trukmės pagrįstumo, Teismas atkreipė dėmesį į tai, kad ypatingai ilga pareiškėjų kardomojo kalinimo trukmė – beveik penkeri metai – kelia rimtą susirūpinimą ir reikalauja, kad valdžios institucijos pateiktų itin svarias priežastis tam, kad ją būtų galima pateisinti. Įvertinęs visas bylos aplinkybes, Teismas padarė išvadą, kad valdžios institucijos neparodė „reikiamo stropumo“ organizuojant pareiškėjams iškeltos baudžiamosios bylos, kurios metu jie buvo kardomajame kalinime, nagrinėjimą.

Teismas, byloje konstatavęs Konvencijos 5 straipsnio 3 dalies pažeidimą, priteisė pareiškėjams iš Lietuvos Respublikos neturtinės žalos atlyginimą.

Visą sprendimą byloje Velečka ir kiti prieš Lietuvą galite skaityti čia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *